Šokolaadi-kirsitort
|Lugesin hiljuti ühe muidu toreda toidublogija arvamust, et toidublogija asi ei ole alalõpmata iseendast heietada, vaid end hoopis läbi toidu tutvustada. Noh, laskem siis täna toidul rääkida. Vaadake siis ja tehke omad järeldused minu kohta. Omal vastutusel.
Kolm torti – erinevad glasuurid, üks sisu.
Kaunistused tehtud tempereeritud tumedast šokolaadist ja osad elemendid on värvitud kuldseks.
Muide, esmakordselt oli Kaju Köögi tortide saajaks minu jaoks võõras isik. Aga tegemisest ei saanud ära ka öelda..
Nüüd te siis teate, miks ma viimasel ajal iga magustoitu peegelglasuuriga katsin – oli vaja harjutada 😉
Tordid on tehtud 18 ja 20 cm koogivormidega, kõrgus ca 8 cm. Mina ehitan torte tagurpidi silikoonvormi sisse. Loomulikult võib torti kokku panna ka õiget pidi ehk alustades põhjast.
Šokolaadi-kirsitort
Kakaobiskviit
2 muna
40 g suhkrut
30 g jahu
10 g kakaod
20 g sulavõid
Immutamiseks
0,5 dl vett
20 g suhkrut
0,5 dl kirsilikööri Kirsberry
Krõbedik
60 g Nutellat
40 g tumedat šoklaadi
50 g vahvleid Pailleté feuilletine
20 g röstitud hakitud metspähkleid
Kirsitäidis
300 g kirsse
60 g pruuni suhkrut
0,6 dl kirsilikööri Kirsberry
3,5 želatiinilehte
0,5 tl kaneeli
0,5 vanillikauna seemneid
Šokolaadi mousse
250 g tumedat šokolaadi*
180 ml piima
4,5 želatiinilehte
300 ml vahukoort
Peegelglasuur
75 g vett
150 g suhkrut
150 g glükoosisiirupit
100 g kondenspiima
10 g želatiinilehti
150 g piimašokolaadi
*Kui soovid magusamat torti, siis võid osaliselt või täielikult asendada piimašokolaadiga.
Biskviit – kuumuta ahi 175 kraadini. Sega kausis jahu kakaoga. Teine kauss tõsta vesivannile ja vahusta selles muna suhkruga, kuni saad heleda ja koheva vahu. Tõsta kauss vesivannilt ja sega spaatliga ettevaatlikult kuivained munamassi hulka. Viimasena lisa sulavõi ja seejärel kalla saadud tainas 18 cm koogivormi. Küpseta ca 20 minutit, kuni biskviit küps (kontrolli vajadusel tikuga).
Immutusvedelik – kuumuta vett ja suhkrut, kuni suhkur sulab. Lisa liköör. Lase jahtuda. Seejärel immuta saadud vedelikuga biskviit (tõenäoliselt jääb immutusvedelikku natuke üle).
Krõbedik – sulata šokolaad ja sega ülejäänud koostisosadega. Määri krõbedik ühtlase kihina biskviidile. Kui ehitad torti tagurpidi (nagu minagi), siis biskviidi koos krõbedikuga võib enne tordi kokkupanekut katta kilega ja mõnikümneks minutiks sügavkülma panna – siis on seda mugavam pärast tordile asetada.
Kirsitäidis – pane želatiinilehed külma vette likku. Väikeses potis kuumuta keemiseni kirsid suhkruga. Lisa kaneel, vanill ja kirsiliköör. Tõsta tulelt, lase hetk jahtuda ning lisa želatiinilehed. Kalla saadud segu 18 cm koogivormi ja sügavkülmuta.
Kui kõik ülejäänud komponendid on valmis ja kirsitäidis täielikult hangunud, siis on aeg valmistada šokolaadi mousse. Pane želatiinilehed likku. Sulata šokolaad vesivannil. Lisa piim ja jätka vesivannil segamist, kuni saad ühtlase massi. Tõsta vesivannilt ja lisa želatiin. Eraldi kausis vahusta vahukoor. Jahtunud šokolaadisegule sega järk-järgult hulka vahukoor.
Kokkupanek – kalla 20 cm silikoonvormi põhja pool šokolaadi mousse‘i. Tõsta mousse sisse kirsitäidis ja suru seda õrnalt sissepoole. Kalla peale ülejäänud mousse ja sellele tõsta peale biskviit+krõbedik (krõbediku pool allpool) ja suru need mousse sisse, nii et mousse ja biskviit oleks ühel tasapinnal. Tõsta tort sügavkülma, kuni täieliku hangumiseni.
Šokolaadikate – pane želatiinilehed külma vette likku. Väikeses potis sega suhkur, vesi ja glükoosisiirup. Kuumuta 103 kraadini. Tõsta tulelt ja sega sisse kondenspiim. Seejärel sega hulka želatiinilehed. Viimasena lisa šokolaad. Sega, kuni saad ühtlase massi. Vajadusel võid saumikseriga kreemi ühtlasemaks püreestada. Kata glasuur toidukilega ja jäta külmkappi vähemalt üleöö.
Tordi katmine – soojenda glasuur ca 35 kraadini. Nüüd toimeta kiiresti – tõsta jäätunud tordi sisu sügavkülmast välja – eemalda vorm ja pane sisu restile. Kalla kohe peale šokolaadikate. Lase kattel täielikult ühtlaseks nõrguda ja tõsta tort serveerimisalusele. Kaunista vastavalt soovile.
Imeilusad!
Aitäh, Riina 🙂
Raketiteadus ma ütlen! 😀 Kahju, et sisse ei saa piiluda 😛
Mkmmmmmmm…. 😛 Aga jah, tegin viis korda seda torti ja ei saanudki läbilõiget pildile..
Super!
Ma tänan 🙂
Красотища и вкуснятина
Spasibo 🙂
Tundub superhea kooslusega tort olevat! Soov oleks seda ise ka teha, aga tekkisid mõned küsimused ja loodan neile vastuse saada 🙂 Nimelt – kas biskviidi tegemiseks on kindlasti vaja vesivanni? Kas silikoonvormi on ka nt Gemsossis saada? Kas sügavkülmutatud tort tuleb silikoonvormist ilusti välja? Kas krõbedikus kasutatavad vahvlid on erilised või võib neid nt eesti vahvlitega asendada? Ja viimaks – kui palju šokolaadikatet läheb nö raisku, kui seda restil tordile kallata (tordi katmine šokolaadiga tundub päris keeruline, et see ka ilus välja näeks)? Tänud vastamast 🙂
Tere! Rõõmustav lugeda, et tegemist plaanid 🙂 Selle biskviidi tegemiseks on jah vesivanni vaja. Loomulikult võib teha ka täiesti tavalise kakaobiskviidi või hoopis brownie (ma ise ka kord brownie’ga seda teinud ja oli sama hea). Gemossis silikoonvormid olemas ja tort tuleb neist ideaalselt välja – keerad vormi lihtsalt pahupidi ja kuna tort nagu jäätükk, siis tuleb tervena välja. Eesti vahvlite kohapealt – ma pole ise proovinud ja pole kindel, aga kardan, et need vettivad läbi ja ei jää krõbedad. Üks variant on ka õhitud riisi kasutamine – see ei jää küll sama krõbe, aga annab teistsugust struktuuri sinna kreemide vahele küll. Glasuuriga kallamisel on alati suured kaod, st seda on retseptides üldiselt ikka varuga, et saaks kohe hoogsalt ja kiiresti kallata, siis jääb glasuur ka ühtlasem. Kui hakkad tasapisi siia-sinna seda niristama, siis ei jää ilus ega ühtlane.
Loodan, et oli abiks ja anna ikka teada, kuidas katsetamine läks 🙂
Aitäh nii kiire vastuse eest!!! Tekkis veel üks küsimus – kust seda spetsiaalset vahvlit saada? Ja kust toidupoe osakonnast leida õhitud riisi? 🙂
Loodetavasti on katsetamise tulemused varsti Koogimeistri grupis üleval 🙂
Mina küpsetan seda ise. Google pakub väga palju retsepte. Sellist 100% head retsepti ma veel leidnud pole, et seda kohe siia linkida. Õhitud riis on seal osakonnas, kus on igasugune öko- ja gluteenivaba nurk 🙂 Ja kindlasti on see olemas kõikides ökopoodides. Või noh, peaks olema.. 🙂
Kas seda kooki saab samamoodi katta peegelglasuuriga, mille retsept on linnupiimakoogi õpetuses.
Jaa! Kusjuures üks pildilolevatest tortidest on ka justnimelt sellega kaetud 🙂
Mul tekkis ka huvi seda torti proovida. Mul tekkis aga hoopis selline küsimus, et kuidas ma seda torti sealt resti pealt tôstan?
Tore, et tekkis huvi! Soovitan vaadata youtube paar videot “mirror glaze” kohta, sest seletades võib segaseks jääda. Aga ma püüan – põhimõtteliselt on hea kasutada palettnuga, nuga ja oma kätt 😀 Kuna tort on ju üks suur jäätükk, siis tõstmine pole keeruline, aga eesmärk on selles, et võimalikult vähe glasuuri alt rikkuda ja et tort jääks alt äärtest tasane. Niisiis lükka palettnuga tordi alla, tõsta natuke üles ja lükka vasak käsi tordi alla. Tõsta tort käega üles, siis saad alumisi ääri paremas käes oleva palettnoaga natuke alla keerata (eeldan, et oled paremakäeline..:)) ja tordi alla peita. Nüüd tõsta tort aluse kohale. Lükka palettnuga jälle tordi ja käe vahele ja pane tort alusele nii, et palettnuga jääb alla. Nüüd lükka väike terav nuga omakorda palettnoa ja tordi vahele. Niimoodi saad palettnoa välja tõmmata, ilma tordiäärt katki tegemata. Ja viimasena ettevaatlikult eemalda nuga.. 🙂
Ühesõnaga, see tegelikult on hästi lihtne ja kui tegema hakkad, siis saad kohe aru 🙂 Sama tehnikaga tõstetakse suht kõiki peegelglasuuriga kaetud torte ja koogikesi.
See küsimus huvitas mind samuti 🙂
Küsin veel lisaks, et kas neid sügavkülmas olnud torte süüaksegi külmutatult või peaks mõne aja enne tavakülmikus või toatemperatuuril seisma?
Ja peegelglasuuri lõikamise kohta küsiks ka. Kui peegelglasuuriga kaetud torti lahti lõikan (korraliku terava noaga), siis kipub glasuur noa külge kleepuma ja ei saa ilusat sirget lõikeserva. Kas nuga peaks olema kuum või on mingi muu nipp?
Kindlasti peaks sulatama neid tavakülmikus. Paarist tunnist piisab, aga hea on näiteks 4 tundi, siis temperatuur tordis ka juba ühtlane.
Kuuma noaga saab tõesti kõige ilusama serva. Aga üldiselt kitsa ja terava noaga peaks ka viisaka serva lõikama, ilma kuumutamata.. 🙂
Tere! Need tordid on ikka superkaunid! Olen selle blogi suur fänn ja ootan põnevusega alati uusi postitusi, kuigi ega siin kommenteerinud ei olegi midagi 🙂 Need keerulised tordid on nii põnevad ja saan siit palju inspiratsiooni ka ise katsetamiseks (võib-olla ka sellepärast, et lisaks põhitööle asusin õppima ka pagariks-kondiitriks)! Katsun nüüd asja tuumani ka jõuda – ma tahaks ka hakata katsetama tortide katmist peegelglasuuriga. Saan aru, et parem katta oleks, peaksin tordi eelnevalt sügavkülmutama. Tahaks teada, et missugusele kattele see peegel kõige paremini sobib? Mõtlen, et kui pealmine kiht on toorjuustust, kas ta sinna sobib? Ja samuti, kas sobib biskviidele ka või üldse mille järgi ma otsustan, millisele kattele ta paremini sobib? 🙂 Tänud juba ette ära! 🙂
Tere, Karolin! Rõõm lugeda, et käid lugemas ja tore, et seekord jõudsid ka kommenteerimiseni 🙂 Peegelglasuur on kõige parem igasuguse mousse peale, sest mousse ei muutu sügavkülmutamisel ja glasuur haakub sellega hästi. Olen ise proovinud toorjuustukreemi, aga mul jäi see sulades kuidagi pehme ja juba alusele tõstes vajus kuidagi ära. Seega pole ise rohkem üritanud..
Selge pilt! 🙂 Nüüd siis tean, millega on kindel teha! 🙂 Tõenäoliselt ma ikkagi püüan katsetada ja üritada ka teiste katetega, siis saab süda rahul, mis siis kas õnnestun või ebaõnnestun 😀
Anna siis teada ka, kuidas katsetamised lähevad.. 😉
Minul oleks 1 küsimus . Kui mina teen värvilise peegelglasuuri ja koogi sellega katan jäävad koogiääred läbi kumama . Millest see olla võiks ?
Glasuur on liiga soe kallamise hetkel või tort ei ole piisavalt külm.
Helen
Mul tekkis glasuuri kohta küsimus- kas glükoosisiirupit millegi tervislikumaga asendada ei saa? Milleks ta üldse hea on?
Aitäh
Antud glasuuris paraku ei saa, see põhikoostisosa, mis annab nii väljanägemise kui ka õige konsistentsi. Internetist on leitavad retseptid, mis kasutavad invertsiirupit.
Tere! Ehk totter küsimus, aga küsija suu pihta ei lööda, eks :D. Kas selle tordi võib tavalise lahtikäiva tordivormi sisse tagurpidi “ehitada”? Silikoonvorme oli ainult maks 4 cm kõrgeid.
Ikka võib 🙂 Ta ei saa nii ühtlane vast, aga muud midagi..