Rabarbri ja karamelli tort
Olen jõudnud oma eluga nii kaugele, et täna pärast tööd tulin koju, tegin külmkapi lahti, vaatasin natuke nõutult ringi ja helistasin abikaasale murega, et kodus pole süüa. Meenutasin iseendale seda anekdooti, kus mees tuleb koju ja avastab, et pole midagi süüa – hakkab siis kurjana uksest välja minema, et restoranis süüa. Naine siis karjub järgi, et oodaku 5 minutit. Mees: “Mis sa nüüd 5 minutiga siis valmistada jõuad?”. Naine: “Mitte midagi, ma panen riidesse, et kaasa tulla!” 😀
Aga mis ütles minu abikaasa? “Torti on ju” 😀 Eks tal ole õigus ka.
Üsna tihti ma imestan küll, kuidas ta ikka sellist hullumeelset naist nõnda rahumeelselt talub.. ja siis kui maitsen ise sellist torti, mida seekord tegin, siis mõtlen, et midagi armastusväärset minus siiski on..
Teadupärast ma viimasel ajal just kuigi palju tortide retsepte ei jaga. Vahel mõtlen, et nende jagamine on sinisilmne – teised kopeerivad retseptid aga endale ja mõned teenivad veel tulugi neid torte teistele tehes. Siis ma jõuan alati aga selleni, et… mis siis? Keegi ei keela ju mulgi neid torte müüa (peale vetameti, haha) ja andmisrõõm on ju ikka alati see suurim rõõm olnud!
Vahel aga lihtsalt mõtlen, et kui paljusid mu lugejatest ikka nõnda keerulised retseptid huvitavad (kuigi ma kahtlustan üsna kindlalt, et neid pilte meeldib teil sellegipoolest vaadata.. :)). Samas ma ei saa ju ometi olla ainuke hullumeelne, kes aina nokitseks õnnelikult magustoitude kallal.. tundide viisi. See tegevus on ju nõnda teraapiline ja rahustav (tõenäoliselt abikaasa hakkas seda lugedes naerma, teades, milline kaos mu köögikunstiga kaasneb).
Head torti ei ole tegelikult üldse raske teha. Tuleb vaid kasutada korralikku toorainet ja hoolikalt jälgida retsepti – magustoidumaailmas üldiselt ei ole retseptis ükski asi niisama lisatud ja nii mõnegi asja ära jätmine võib mõjutada tulemust drastiliselt.
Antud tordi maitse puhul on olulised kaks asja – värske kodumaine rabarber ja enda tehtud karamell! Soovitan koduse karamelli tegemisel kasutada glükoosisiirupit, sest see teeb karamelli tegemise tunduvalt lihtsamaks ja karamelli sisse ei teki ka suuri tükke. Mul endal on alati glükoosisiirup kapis olemas, olgugi, et just iga päev seda ei kasuta – teadupärast ei tohi karamelli rannahooajale vastu minnes just kuigi tihti teha.. 😉
Moosides ja kreemis kasutasin aga Muscovado suhkrut, sest see sobitus ideaalselt karamelli maitsega ja andis tordile kauni beeži ilme.
Okei, aitab jutust, varsti on abikaasa kodus ja mul ei ole ikka midagi muud külmkapis peale tordi..
Rabarbri-karamellitort
18 cm koogivorm
Mandlibiskviit
3 toasooja muna
3 sl suhkrut
1 dl jahu
0,5 dl mandlijahu
0,25 dl tärklist
1 tl küpsetuspulbrit
Rabarbrimoos
200 g tükeldatud rabarbrit
20 g heledat Muscovado suhkrut
30 g moosisuhkrut
0,5 dl vett
Karamellikreem
30 g glükoosisiirupit
2 sl vett
200 g tuhksuhkrut
1 dl vahukoort
0,25 tl soolahelbeid
600 g kohupiimapastat
500 g Mascarpone toorjuustu
3 želatiinilehte
0,5 dl vett
Rabarbrikreem
150 g rabarbrit
1 sl vett
2 muna
40 heledat Muscovado suhkrut
20 g võid
1 želatiinileht
2 dl vahukoort
Soovi korral – rabarbriviilud (kaunistuseks)
2 rabarbrit
0,5 l vett
150 g suhkrut
Mandlibiskviit
Kuumuta ahi 170 kraadini.
Vahusta munad suhkruga heledaks tugevaks vahuks. Sõelu juurde ülejäänud kuivained ja sega ettevaatlikult tainas ühtlaseks. Kalla koogivormi ja küpseta ligikaudu 25 minutit. Võta ahjust ja lase täielikult jahtuda.
Rabarbrimoos
Pane koostisosad potti, kuumuta keemiseni ja lase 10 minutit tasasel tulel podiseda. Püreesta saumikseriga. Tõsta tulelt ja jäta jahtuma.
Karamellikreem
Ühes kotis kuumuta vahukoor keemiseni. Teises, paksu põhjaga potis, soojenda madalal kuumusel vedel glükoos, vesi ja ca 75 g tuhksuhkrut, kuni suhkur on korralikult sulanud. Lisa ülejäänud suhkur ja tõsta kuumust. Lase suhkrul hästi vaikselt podiseda ca 10-15 minutit ja jälgi ise hoolikalt, kuni näed, et mass läheb merevaigu värvi. Võta karamell tulelt ja lisa sinna vaikselt vahukoor ning pudista sisse soolahelbed.
Pane želatiinilehed külma vette likku. Kuumuta 0,5 dl vett keemiseni ja lahusta selles želatiinilehed. Jäta ootele.
Sega toorjuust ja kohupiimapasta mikseriga ühtlaseks. Jätkates mikserdamist, kalla vaikselt sisse želatiin ja seejärel karamell.
Pane tort kokku:
Lõika biskviit kolmeks, pane esimene osa serveerimisalusele ning määri sellele pool rabarbrikeedisest. Seejärel 1/3 karamellikreemist. Jätka ladumist – biskviit, ½ rabarbrikeedist, 1/3 karamellikreemi, biskviit ja viimasena 1/3 karamellikreemi. Jäta tort sellisel kujul külmkappi hanguma vähemalt paariks tunniks.
Rabarbrikreem
Kuumuta rabarber, vesi ja suhkur keemiseni. Lase podiseda, kuni rabarber on pehme (ca 10 minutit) ning püreesta saumikseriga. Jäta jahtuma. Leige püree sega munaga ja tõsta vesivannile (vesi peaks tasaselt podisema). Kuumuta, pidevalt vispeldades, kuni moodustub ilus tihke vaht. Kindlasti ei tohi segu üle kuumutada, sest muidu läheb muna tükki. Valmis kreem tõsta tulelt ja sega sisse või. Paisuta želatiinileht külmas vees ning sega kreemile.
Eraldi kausis vahusta vahukoor. Vispelda kolmandik vahukoorest kiiresti kreemile. Ülejäänud vahukoor sega spaatliga kreemi sisse. Kaunista tort rabarbrikreemiga ja soovi korral rabarbriviiludega.
Rabarbriviilud (kaunistuseks)
Pane vesi ja suhkur potti ning kuumuta keemiseni. Lase tasasel tulel podiseda.
Viiluta rabarber kartulikoorimisnoaga. Pane lauale valmis paar lehte majapidamispaberit. Viska ca 5 rabarbriviilu siirupisse ja lase neil 30 sekundit podiseda. Tõsta kahvliga siirupist välja ja laota majapidamispaberile. Jätka, kuni kõik viilud on valmis.
Valmis viilud laota tordile ja lõika kääridega otsad ära.
Need viilud on küll parasjagu pehmed, aga siiski muudavad tordi lõikamise natuke keerulisemaks – seega soovitan tordi lõikamisel kasutada sakilist nuga.
PS. Retsept on avaldatud ka D-kokaraamatus!
Related Posts
-
Metspähklid šokolaadis
No Comments | Jan 17, 2016
-
Ahjuõuna-juustukoogikesed?
4 Comments | Oct 22, 2014
-
Sidruni-rummipallid
4 Comments | Jun 14, 2015
-
Astelpaju-kodujuustutort
4 Comments | Sep 3, 2013
Ooo 🙂 Üritan aega leida ja selle pühapäevaks endale emadepäeva puhul valmis nokitseda. Kuna kaal võiks olla nii 5-6 kg väiksem, siis õnneks on mul võimalus see küllatulevatele kursakaaslastele sisse sööta 😀
Nii tore 🙂 Jah, ütleme nii, et see ei ole just kõige kaalusõbralikum tort… 😀 Tegelikult see just väga palju aega ei võtnudki – vähemalt mul tundus, et selle retsepti kirja panemine võttis palju rohkem aega, kui tordi tegemine.. 😀
Kas te postitate retsepte siis vaid, et teised teid imetleksid? Siiani olen toidublogijate eksistentsi mõttest ikka arvanud, et retsepte postitataksegi nende tegemiseks. Mitte blogija imetlemiseks.
Jah, see ongi blogi eesmärk. Pikaajaliseks eesmärgiks olen võtnud imetlejate armee kokku kogumise, kes mulle ausamba püstitaksid.
Ja kui ei imetle, siis võiks vähemalt kohtusse kaevata.
Absoluutselt.
Tore, saitegi pihta 😀
No mind ikka huvitavad küll keerulisemad koogid 🙂 Üsna tõenäoline on, et teengi selle sinu pealt maha. Ja vähetõenäoline, et ma sellelt mingitki tulu teenin, pühas kulu nii tooraine, tegemise kui hilisema kalorite põletamise kontekstis 😀
Eks ma ikka kahtlustan, et mõni inimene ikka huvitub nendest.. muidu seda kirjutamise vaeva ette ei võtakski 🙂 Ja on ütlemata hea meel, kui keegi sellise tordi tegemise ette võtab!
Samas, ma tahtsingi öelda, et mul üldiselt ongi ükskõik, kui keegi teebki neid müügiks. Küll ma uued retseptid välja mõtlen, kui ise otsustan müügiga tegelema hakata 😀 Ega retseptid maailmast otsa saa 😀
Aitäh, Olga, et otsustasid retsepti jagada. Mulle meeldivad keerulised retseptid, sest üldiselt väärib tulemus vaeva. Olen ennegi siit blogist leitud retsepte kasutanud ja alati rahul olnud.Nii saab ka asjaarmastaja saavutada enam-vähem profi tulemuse. Oma torditegemise harrastuse mingil hetkel saabub vajadus suuremate väljakutsete järgi, vot siis aitavad kõrgema tasemega blogijad.
Ma nüüd ei nimetaks end kõrgema tasemega blogijaks.. aga aitäh, tore, kui saan abiks olla ja siit retsepte leiad 🙂
Eks see nii ole, et mida lihtsam retsept, seda enam inimesi on nõus seda katsetama ja on huvitatud. Ega ma ju ise samamoodi tegin aastaid koogikesi, kuni ühel heal päeval tordikunsti avastasin..
Aitäh retsepti jagamast, see tort tundub nii isuäratav, et võtan tegemise ette.
Rõõm kuulda 🙂
Keeruliste ehk toiduvalmistamises edasijödnute taseme retseptidega vöidad sa söpru ja lugupidamist ja huvi just teiste omasuguste seas. Me köik oleme kelleltki midagi öppinud, meistri -inglastel on hea väljend ‘passion” selle jaoks-tunnedki ära sellest, et ta ei hoia enam oma oskusi endale vaid jagab teistele et kust kaduma ei läheks. Norrakatel on luuletus üksikust pagarist üksikul saarel kes ei suuda küpsetamata elada aga nutab kibedalt, sest ta kookidel pole sööjaid. Kui see pagar saanuks oma meisterkooke virtuaalselt jagada, olnuks ta önnelik.
Aitäh, Tiina, kaasa mõtlemast 🙂 Seda minagi püüan mõelda, et minult jagamine tükki küljest ei võta, aga teistele on ehk kasuks 🙂 Jagamisrõõm on aga suurim rõõm (mis on ka mu blogi motoks algusest peale). Seega võidavad kõik 🙂
Täna oli mul kindel plaan karamellikreem ühte oma kooki valmis meisterdada, aga tead, retsepti lugedes ja enda võimeid analüüsides lõin kartma 🙂 Mulle tundus, et kui ma selle karamelli sinna toorjuustu-kohupiimasegusse valan, on ta seal hoobilt mul tükkis. Ta läheb sinna ju soojalt, sest külmalt on ta kõva? Mis vuduu meetodit sa segamiseks kasutasid? Või ma tõesti mõtlen üle 😀 Ma täna igaks juhuks jään oma vanade retseptide juurde.
Tere Kairit 🙂 See läheb sinna leigelt. Kuna selleks hetkeks on karamelli juba lisatud vahukoor ja hirmsam osa läbi, siis enam ta tükki ei lähe 🙂