Jõulutort
|Retseptiloome pole kunagi ühesugune lineaarne lihtne protsess, et istusin maha ja asusin aga kirjutama retsepti. Mõne retseptiga on nii, et see lihtsalt tuleb pähe ja jääb realiseerimist ootama. Teisega jällegi peab palju vaeva nägema ja korrigeerima, enne kui sellest asja saab (mõnega ei saa üldse). Kolmas aga hakkab end tasapisi peas valmis ehitama, kiht kihi haaval, erinevatel hetkedel meenudes ja täiendamist saades.
Just niimoodi kiht kihi haaval, mitme nädala jooksul, sündiski pildilolev tort. Tahtsin teha seekord ameerikalikku ehk keeksiga torti. Lihtsalt vähemmagusa ja hästi mahlaka keeksiga. Et võikreem pole mu suurim sõber, siis kaaslaseks sai pandud hoopis meile kõigile tuttav kohupiima, toorjuustu ja vahukoore kombinatsioon. Maitseks aga tugevad ja omavahel hästi passivad jõulumaitsed nagu kaneel, kardemon, vanill, apelsin, jõhvikas..
Ise olen ikka päris rahul enda üle.
Ma saan aru, et siin blogis käivad retseptijahil väga erineva tasemega inimesed. Kes otsib võimalikult lihtsat retsepti, kes jällegi väljakutseid. Kuigi see tort võib esialgu tunduda keeruline ja pikk, siis seda see ei ole. Meil on siin lihtsalt pikk maitseainete nimekiri. Küll aga nõuab korrektse tordi kokku ehitamine mitme vormi ja töövahendi olemasolu.
Samas, tordi saab tehtud ka lihtsustatult – tarretisekihi võib vajadusel otse keeksile kallata/määrida. Keeksi võib küpsetada ka kahes vormis – 2/3 ja 1/3. Ehk üks põhi pooleks lõigata. Päris tervet keeksi ma ühes vormis küpsetada siiski ei soovitaks. Tordi võib viimistleda sellesama tuttava vahukoore-toorjuustu-kohupiimakreemiga ja ganache sootuks ära jätta. Aga ma siiski rõhutan, et see ganache on VÄGA maitsev ja tegemist väärt.
Mina ehitasin tordi 20 cm vormi, aga sobib vahemik 18-22 cm. Vastavalt sellele muutub tordi kõrgus, muud väga midagi. Suurema vormiga töötades soovitan korrutada retseptis antud koguseid 1,2-1,4.
Jõulutort
Vahustatud ganache
100 g vahukoort I
0,5 apelsini koor
Kardemon
Kaneel
100 g karamellišokolaadi (või karamelliseeritud valget või lihtsalt valget)
200 g vahukoor II
2 g lehtželatiini
Keeks
90 g võid
260 g jahu
0,25 tl soola
200 g suhkrut
Kaneel
0,5 tl soodat
0,5 tl küpsetuspulbrit
Kardemon
0,5 apelsini koor
120 g muna
90 g kreeka jogurtit
50 g õli
50 g vahukoort
50 g apelsini mahla
Peotäis kuivatatud jõhvikaid
Vanillikreem
250 g toorjuustu
250 g vahukoort
250 g kohupiima
60 g suhkrut
Vanill
Jõhvikatarretis
170 g jõhvikaid
170 g vaarikaid
40 g vett
Vanill
Kaneel
120 g suhkrut
6 g pektiini NH
2 g lehtželatiini
Valmista vahustatud ganache. Selleks kuumuta vahukoor apelsinikoore, kardemoni ja kaneeliga, kalla šokolaadile ja paisutatud želatiinile. Töötle ühtlaseks. Lisa vahukoor II. Jäta külmkappi vähemalt üleöö.
Vahustatud ganache kohta võid täpsemalt lugeda siit.
Jõhvikatarretise jaoks keeda vaarikad, jõhvikad, vesi, pool suhkrukogusest vanill ja kaneel moosiks. Purusta saumiksriga ühtlaseks. Sega teine osa suhkrust pektiiniga, lisa leigele moosile ja aja keema. Keeda minut, tõsta tulelt ja lisa paisutatud želatiin. Kalla saadud moos kohe kolme 16-18 cm vormi sisse ja sügavkülmuta. Paari tunni jooksul hangub tarretis piisavalt tugevaks, et seda tordi vahele tõsta.
Vahepeal valmista keeks. Sega külm või, jahu, sool, suhkur, kaneel, kardemon, apelsini koor, sooda ja küpsetuspulber. Eraldi sega muna, jogurt ja õli ning lisa need purutaignale. Seejärel lisa vahukoor ja apelsinimahl. Viimasena sega hulka kuivatatud jõhvikad (soovi korral haki need enne peenemaks). Jaga saadud taigen kolme 20 cm vormi vahel. Küpseta 170-kraadises pöördõhuga ahjus ca 25 minutit.
Kui keeks on valmis ja tarretis tõstetav, siis vahusta ühtlaseks tugevaks kreemiks kõik komponendid. Lao keeks+tarretis+kreem kihiti vormi. Jäta külmkappi üleöö. Seejärel eemalda vorm, vahusta ganache ja viimistle sellega tort. Pärast viimistlemist võib torti suht kohe ka sööma asuda.
jessas!! see koostisosade nimekiri ON tõesti pikk! aga õnneks on mul ainult 1 vorm 😉
Tahad laenan veel 5 tk juurde? 😛
Olga, kas see keeksitainas on piisavalt paks (hm), et seda tordivõruga teha? Siis mul äkki tuleks 3 tk 20cm kokku. Mees vist lööks maha :), kui ma veel 2 vormi juurde ostaksin.
Vooderda seestpoolt küpsetuspaberiga, siis pole kindlasti probleemi 🙂
Tort on jõuluks plaani võetud! Tahtsin küsida ganaches oleva valge šoksi kohta – kas karamelliseeritud valge šokolaad sulab uuesti ühtlaseks? Või on seal mõeldud mingit konkreetset toodet?
See ise ei sula ühtlaseks, aga saumikseri abil küll 🙂 Kui kallad sooja vahukoore peale ja töötled neid koos, siis saad ühtlase karamellikreemi.
Oi, kui huvitav! Kaks küsimust…esiteks, miks ei tasuks teha ühte põhja ja see kolmeks lõigata? Ja teiseks, kuidas see tarretise tegemine otse põhjale käib?
Antud keeks on hästi niiske ja vähese jahuga, st sa saad ta tegelikult küpsetatud ja isegi lõigatud, aga tordi kokkupanek võib olla keeruline.
Kuna see pektiiniga tarretis, siis selle konsistents tuleb džemmilaadne. Teed ta potis valmis, lased jahtuda ja kui torti kokku paned, siis lihtsalt määrid palettnoa või lusikaga otse keeksile.
Milline on karamelli šokolaad? Kas saab tavapoest või koogimeistrist? 🙂
Torditeaduses, Gemossis ja Koogimeistris peaks olemas olema. Tavapoes ei ole kohanud.
Kui ganache ära jätta ja katta ainult kreemiga kas siis retseptis olevast kogusest piisab või peaks rohkem tegema?
Siis mina teeksin topelt koguse kreemi. Aga see sõltub ju sinust – kas soovid pritsida uhkemalt ja suuremalt või lihtsalt pealt viimistleda siledaks tort (siis teeksin 1,5 kordse koguse kreemi).
Kas pektiin võiks olla kuskil kaubanduses kättesaadav kohe (mitte tarneajaga 3 nädalat nagu nt koogimeister.ee-s) või võiks seda asendada nt agar-agariga? Kui jah, siis mis vahekorras?
Ning kas koogi peaks päev enne valmis tegema või võib kohe/paari tunni pärast lauale tõsta?
Täiega ootan, et saaksin seda jõuludeks juba teha 🙂
Torditeaduses Tallinnas saab kätte. Või minu käest, kui oled Tallinnas. Suurem pakend on Gemossis olemas. Agar-agar ei ole kahjuks päris see.
Pärast kokkupanekut peaks see ikkagi seisma 5-6 tundi minimaalselt. Pärast viimistlemist küll võib kiiresti sööma asuda.
Tartus kahjuks.. aga rohkem želatiini panna?
Võib ikka teha ainult želatiiniga, samas koguses asendada pektiin. Aga selline tarretis on vaja kohe soojana vormi või biskviidi peale saada ja seda ei tohiks sügavkülmutada (hiljem sulamisel hakkab tarretis voolama). Nii et vajalik natuke töö käik ringi muuta 🙂
Kas valget šokolaadi saab ise ka karamelliseerida?
Jah, ikka 🙂
Kas tarretist võib hoida ka tavakülmikus enne tordi vahele panemist? Sügavkülma ei mahu 🙊
Sügavkülmutamise eesmärk on vaid see, et saaks ilusa korrektse kihi tordi vahele tõsta. Ehk siis loomulikult võid ka külmkapis jahutada, maitse sellest ei muutu.