Siidjas Jaapani juustukook
|Nonii, ma olen seitsmendas taevas. Ja tõenäoliselt natuke armunud. Esimesest silmapilgust. Tingimusteta. Siiralt.
Ah, et mis on mu suure armastuse subjektiks? Eks ikka kook. Juustukook. Jaapani juustukook, mis näeb välja, nagu tavaline biskviit, aga maitseb tõeliselt taevalikult. Siidjalt ja suus sulavalt (väidetavalt peaks see suus sulama nagu suhkruvatt). Kusjuures koogi maitse ise on täiesti lihtne – kerge sidruni ja õrna vanilli mekiga, aga see tekstuur… mmm.. ja vaadates sellist kooki tekib alati tagakuklas kahtlus, et tegemist kuiva keeksilaadse tootega, aga võttes ampsu… mmm… peaks minema vist veel ühe tüki ampsama. Muidu ei saa rahus kirjutada.
Esimest korda nägin selle koogi pilti Pinterestis ja suundusin kohe selle olemust googeldama. Kuna kõik info Jaapani juustukoogist oli ütlemata positiivne, siis samal õhtul sai ka kook tehtud 🙂 Kahjuks mul ei olnud retseptis vajaminevat viinakivi (mis on tegelikult enamvähem asendatatav soodaga, aga ma unustasin seda teha), siis esimene kook ei saanud pildistamise vääriline. Vaene mina, pidin siis koogi uuesti tegema… Oli see alles hea ettekääne, et sama kooki uuesti teha, eks? 😀
Hoiatan kohe, et antud juustukoogile kaubandusliku välimuse saavutamine on üsna keeruline, sest juustukoogile omaselt kipuvad peale tekkima praod. Aga neid saab väga hästi peita näiteks granaatõuna seemnetega või tuhksuhkruga… või lihtsalt ignoreerida! Samuti, juustukoogile omaselt, on see eriti mõnus mõne toormoosiga (või granaatõuna seemnetega).
Retsept ja väga põhjalik tegemisõpetus on saadaval siin!
Siidjas Jaapani juustukook
22 cm koogivorm
250 g toorjuustu
6 muna
140 g suhkrut
60 g võid
100 ml piima
1 sidruni koor
1 sl sidrunimahla
60 g nisujahu (püüli)
20 g maisijahu (+natukene vormile puistamiseks)
0,25 tl soola
1 vanillikauna seemned (võib asendada 1 tl vanillsuhkruga)
0,25 tl viinakivi*
Kuumuta ahi 160 kraadini. Pane koogivormi põhjale küpsetuspaber ja määri küljed võiga + puista peale maisitärklis. Kui kasutad lahtikäivat koogivormi, siis vooderda põhja väljastpoolt mitmekordse fooliumikihiga.
Valmista ette koogivormist natuke suurem kuumakindel vorm ja aseta selle põhjale rätik.
Pane kaussi või, piim ja toorjuust ning tõsta kauss vesivannile. Sega kuumutades, kuni või ja toorjuust on sulanud. Tõsta tulelt.
Eralda munakollased valgetest. Lisa kollased jahtunud piimasegule. Sega juurde ka 70 g suhkrut, jahu, tärklis, vanilliseemned, sool, sidrunikoor ja -mahl.
Eraldi kausis vahusta munavalgeid (kauss peab olema täiesti puhas ja kuiv! Ma ise teen alati nii enne munavalgete vahustamist – hõõrun sidruniviiluga kausi korralikult üle ja seejärel kuivatan majapidamispaberiga). Kui munavalged lähevad kergelt vahtu, siis lisa viinakivi. Jätka vahustamist, kuni vaht muutub siidjaks. Lisa 70 g suhkrut ja vahusta veel, kuni mikserilabade tõstmisel moodustuvad munavalgele pehmed tipud. Sega munavalged ettevaatlikult ülejäänud tainaga – tee seda kolmes jaos!
Pane tainas koogivormi, tõsta koogivorm omakorda suuremasse kuumakindlasse vormi rätiku peale ja kalla välimisse vormi tulikuuma vett, nii palju, kui mahub. Aseta vormid ahju, kõige alumisele siinile ja küpseta ca 70 minutit**. Lülita ahi välja ning jäta ahjuuks praokile veel 10 minutiks. Tõsta kook ahjust välja ja jäta jahtuma. Enne söömist peab kook seisma külmkapis vähemalt 3 h, aga eelistatavalt üleöö.
* Eestis on viinakivi müügil näiteks Suhkrukunstis. Võimalik on seda asendada soodaga – küll aga tulemus ei tule sama uhke paraku. Sellisel juhul peaks lisama rohkem sidrunimahla (1 sl võrra), vahustama munavalgeid paari tilga sidrunimahlaga ja lisama sooda tainale koos jahuga.
** Teise alternatiivina võib küpsetada kooki natuke “keerulisema” skeemiga – eelkuumuta ahi 200 kraadini ja küpseta kooki selles 18 minutit, seejärel 160 kraadises ahjus 12 minutit, lülita ahi välja ja jäta kook ahju veel 30 minutiks. Ava ahjuuks ja lase 10 minutit veel ahjus seista.
Aitäh, see on tõesti teistmoodi ja väga huvitava struktuuriga kook. Ning aitäh ka lingvistilise valgustamise eest – nüüd ma siis lõpuks tean, mis on see prantsuskeelsete retseptide “acide tartrique” – viinakivi loomulikult. 🙂
Aga palun 🙂 Ma prantsuskeelsete retseptidega kahjuks väga tihti ei tegele.. vahel küll kasutan Google translate abi nende tõlkimiseks, aga elu on näidanud, et selle edukaks kasutamiseks peavad mingid keele teadmise alged olemas olema 😀 Ingliskeelsetes retseptides olen aga viinakivi või kremotartar’it väga palju kohanud, lihtsalt olen seda seni asendanud või retseptid kõrvale jätnud. Ei saa ju ometi uut ja võõrast asja kohe niimoodi lihtsalt vastu võtta.. 🙂
Tere, kahjuks jääb mulle arusaamatuks, miks seda rätikut seal vaja on? Saan ikka õieti aru, et läheb koos rätikuga ahju, mis on kuumakindlas kausis koogivormi all ja veega kaetud?
Täpselt! See on hea selleks, et ühtlustada küpsemist. Kuna kook küpseb alumisel siinil, siis muidu võib põhi liialt kuuma saada. Samas see on üsnagi väike detail ja pole hullu kui ka ära jääb.
Super! Olen nüüd 2x teinud.. järgmine kord proovin selle kõvema kuumusega küpsetada…. märkasin aga, et koostises on kirjutatud maisijahu ja kirjelduses maisitärklis. Olen kogu aeg maisitärklist kasutanud. Kas see on õige?
Kristiina, see on sinust äärmiselt tähelepanelik – tegin selle paranduse paar päeva tagasi 🙂 Üks hea inimene juhtis mu tähelepanu asjaolule, et tegelikult on originaalretseptides kasutatud “corn meal” ehk maisijahu. Ma ise olen nüüd teinud nii maisitärklise kui ka -jahuga. Ausalt öeldes tulevad mõlemad kenad, aga maisijahuga tehes ehk püsib nõks kenam ka jahtudes 🙂
Aga väga tore kuulda, et sul on hästi õnnestunud! Nii mõnelgi ei õnnestu paraku seda ilusat kuju saavutada ja siis kurvastavad (selle asemel, et tordile tekkinud kortsud mõne kreemi alla ära peita :)).
Mina olen koguaeg teadnud, et sooda ja sidrunhape on alternatiiv küpsetuspulbrile. Vbl toimiks siis lihtsalt viinakivi asendamine küpsetuspulbriga, mis on meil väga levinud keeksitaigna kergitaja.
Võib-olla tõesti. Mõtlesin ka ise küpsetuspulbiga katsetada, aga siis sain juba oma viinakivi kätte ja polnud enam motivatsiooni 🙂 Ma arvan, et sel juhul peaks ikkagi munavalgeid tilga sidruniga vahustama, sest sidrunimahl aitab vahustamisele kaasa.
Aitäh selle imehea retsepti ja põhjaliku valmistamisõpetuse eest! Järgisin juhiseid samm-sammult ning valmis sai kook, mida isegi minu koogipõlgurist kaasa kahe suupoolega sõi 🙂
Tubli! See on üsna keeruline kook ja paljudel vajub ahjust võttes lössi. Seda enam on mul hea meel kuulda, kui kellelgi õnnestub 🙂 Aitäh tagasiside eest!
Tegin selle koogi, hoole ja armastusega. Maitse super! Aga…vajus lössi 🙁 Milles võib viga olla, oskad öelda ? See läks aga õnneks, et peale pragusid ei tekkinud 🙂
Tere Kreete! Seal on mitmeid põhjuseid, mis võis valesti minna – näiteks järsk temperatuurimuutus (ehk võtsid liiga kiiresti ahjust välja), vale küpsetamistemperatuur (kuna ahjud erinevad, siis võibolla oli temperatuur liiga kõrge ja kook kerkis liiga kiiresti) vms.. Ühesõnaga peab kõrval seisma ja vaatama, et teaks täitsa kindlalt öelda.. 🙂 Aga loodan, et veidi lössis välimus ei heidutanud nii väga 🙂
Tere! Tundub supper huvitav, tahan hirmsasti proovida. Kuna tahaks ta ka pidulikuls ehtida, siis millist katet või muud kaunistamisviisi soovitaksid, mis sobiks maitsega?
Ma olen näinud lausa torte, kus biskviidi asemel on seesama jaapani juustukook.. 🙂 Niiet fantaasial pole piire.. 🙂
Tere! Proovisin samuti teha seda imelist kooki. Tean kui maitsvad on juustukoogid Jaapanis:) Meil saab Jaapani reisist 10 aastat ja plaanis seda s6praga, kellega reisil käisin, ka aprilli alguses tähistada. Koogi tegemine aga eba6nnestus. Ahjus oli kook ilusasti kerkinud, hoidsin ka avatud uksega 10 min. Aga alla vajus,nagu tallanahk, aga maitse muidugi vaga hea. Voib-olla kuumutasin piimasegu yle. Kas ei piisaks kui segaksintoorjuustu pehme toasooja v6i ja piimaga. Kas munakollased lisada ykshaaval v. Koos. Kas pigem mikserdada v. Käsitsi segada. Munavalgele eraldi viinakivi v. Viinakivi segada eelnevalt suhkruga. Ma arvan, et eksisin tehnoloogiaga. Ehk siis oli piimasegu liiga vedel ja lisasin munakollased koos eelnevalt mikserdmata.