Linnupiimakook
|Kas teil on ka nii, et mida vanemaks te saate, seda kehvemini oma vanust mäletate? Või on asi minus? Võib-olla ma naisena lihtsalt ei taha enam oma vanust mäletada. Aga täitsa tõsimeeli täitsin üht ankeeti, kuhu kirjutasin end 3 aastat nooremaks, kui tegelikult olen. Silm ka ei pilkunud. Alles mingi aeg hiljem ühtäkki tuli pähe, et olin valetanud. Ka on mul tulemas järgmisel nädalal sünnipäev ja iga kord, kui keegi küsib, kui vanaks ma siis saan (õnneks just kuigi paljud seda teha ei julge).. siis pean ikka tegema mõttepausi, et mitte valetada.. ja siis ma veel varem imestasin, kuidas mu ema küll iga aasta 30 saab.. 🙂
Kurb on küll see, et viimasel ajal inimesed kipuvad aina vähem oma sünnipäevi tähistama – “juhuslikult” sünnipäeva ajal reisile minnes, lootuses, et tagasi tulles on sünnipäev juba unustatud.. Seda ma tean juba hästi, sest tänavu on endal sama plaan 😀
Nali naljaks, aga ma juhuslikult tõesti ei viibi Eestis oma sünnipäeva ajal. Seega on vaja tähistada ette ja taha. Mina, edev tsikk, juba tähistamata ei jäta! Niisiis kutsusin see nädal väga spontaanselt külla paar toredat naist. Kuna suurimaks kingiks on “sünnipäevalapsele” see, kui ei pea tegema kaks päeva köögis sööki, mis paari tunniga ära süüakse, siis andsin naistele käsu laud katta. See õnnestus neil oivaliselt ja olen väga tänulik, et nad kõik nii tublid on 🙂 Mul oli tohutult tore mitte midagi teha. Aitäh!
Õigupoolest magusa osa ma ikkagi jätsin endale ja tehtud sai justnimelt see linnupiimakook.
Minu jaoks teadupärast peab igas õiges magustoidus olema marju, seega ei saanud ka linnupiimakooki vaarikakihti lisamata jätta (tegelikult tahtsin kasutada kirsse, aga vaarikasõltlasena, haarasin poest kogemata jälle vaarikad). Kui soovite siiski klassikalist linnupiima maitset, siis jätke lihtsalt tarretise kiht ära.
Kõige mugavam on teha torti kahe vormiga – näiteks 20 ja 24 cm diameetritega.
Linnupiimakook
Põhi
50 g võid
50 g suhkrut
2 munakollast
140 g jahu
1 tl vanillsuhkrut
Tarretis
200 g marju
3 želatiinilehte
1 dl vett
2 sl suhkrut
Täidis
5 želatiinilehte
1 sidruni mahl
100 g võid
150 g kondenspiima
120 g suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
5 munavalget
Peegelglasuur*
2 želatiinilehte
90 ml vett
80 ml vahukoort
110 g suhkrut
40 g kakaopulbrit
Alusta koogitegu tarretisest – pane želatiinilehed külma vette likku, kuumuta ülejäänud tarretise koostisosad väikeses potis keemiseni. Tõsta pott tulelt ja sega sisse želatiin. Kalla tarretis väiksemasse koogivormi, mis on vooderdatud küpsetuspaberiga, ning aseta sügavkülma.
Põhja jaoks vahusta või suhkrutega kohevaks vahuks. Lisa ükshaaval juurde munakollased ja viimasena sega hulka jahu. Määri saadud tainas suurema koogivormi põhja ja küpseta 200 kraadises ahjus 10 minutit. Põhi peab pealt olema valge ning äärtest pruun. Kindlasti ei tohi seda üle küpsetada, sest siis see jääb kuivaks.
Kui oled põhja ahjust välja võtnud, siis peaks olema tarretis juba tarretunud. Võta väiksemalt koogivormilt rõngas ära ja suru tugevasti see kuumale põhjale – nii lõikad pruuniks küpsenud ääred parasjagu ära. Lase põhjal täielikult jahtuda ning seejärel aseta see serveerimisalusele. Põhjale pane peale tarretisekiht ja pane ümber suurema koogivormi rõngas. Igast küljest jääma vabaks paar cm.
Suflee jaoks tõsta või ja kondenspiim toatemperatuurile. Pane želatiinilehed külma vette likku.
Valmista võikreem – vahusta toasoe või suurel kiirusel ilusaks kohevaks vahuks. Jätka vahustamist ja nirista juurde kondenspiim. Vahusta edasi kuni kreem on siidjas ja ühtlane.
Pigista pisikesse potti sidrunimahl. Lisa 60 g suhkrut ja kuumuta keemiseni pidevalt segades. Tõsta tulelt ja tõsta potti želatiinilehed, sega hoolikalt läbi ja jase natuke jahtuda.
Võta külmikust 5 munavalget vahusta mikseriga tugevaks vahuks. Jätka vahustamist ning lisa 60 g suhkrut ja vanillisuhkur. Nüüd lisa želatiini-sidrunisegu ja viimasena osade kaupa võikreem. Vahusta kõik korralikult läbi. Kalla saadud suflee kohe koogivormi! Pane kook külmkappi ja valmista seni peegelglasuur.
Pane želatiinilehed külma vette likku. Ülejäänud glasuuri koostisosas pane väiksesse potti, sega pidevalt ning kuumuta keemiseni. Jätka keetmist mõõdukal kuumusel ca 3-5 minutit. Kui sul on olemas termomeeter, siis valmis glasuuri temperatuur võiks olla 104 kraadi. Tõsta glasuur tulelt, lase jahtuda 5 minutit, ise pidevalt glasuuri segades, ning lisa želatiinilehed. Lase glasuuril veel jahtuda (40 kraadini) ja seejärel kalla koogile. Kaunista kook vastavalt soovile ja jäta külmkappi paariks tunniks, kuni glasuur hangunud.
* Kogusest piisab terve koogi katmiseks. Kui soovid glasuuri ainult peale, siis vähenda koguseid poole võrra!
Ääretult mõnus kook. Külalised kiitsid taevani ning see vaarikatäidis sobis sinna suurepäraselt 🙂
Tegin muidugi laiemasse vormi (28cm) kuna teist polnud võtta aga siiski super 🙂
Suured tänud nii mõnusa retsepti eest ning kindlasti jääb see veel kauaks meie pere lemmikute hulka 🙂
Aitäh tagasiside eest 🙂 Nii südantsoojendav on lugeda, et retsept meeldis ja said ka teisi koogiga rõõmustada.. 🙂
Kas oskad öelda, mitu gr želatiinipulbrit nende lehtede asemel kasutada tuleks? Ma olen eluaeg ainult pulbrit kasutanud ja takerdusin juba nt selle taha, et kas tarretise koostisosa 1 dl vett on see sama külm vesi, milles želatiinilehti leotada, või eraldi osa, milles marju keeta? Kas esimesel juhul želatiini leotusvesi tuleb ka marjade hulka segada või saab need ligunenud lehed sealt puhtana kätte…?
Oeh. 😀
Tere Saskia. Želatiini küsimustes on väga asjalik selline lehekülg: http://toidutare.ee/toidust/kokakool/D8CA/ 🙂 Ise ka ikka kiikan sealt teinekord, kuidas nüüd need grammid ja lehed lähevad.. 🙂
See vesi ei ole leotamiseks, ehk siis see on vesi, mille lisad marjadele. Edu katsetamisel!
Lükkasin selle koogi tegemist 2 kuud edasi…. tundus kuidagi tülikas 😀
Oleks teadnud, et tulemus niiiii ilus ja maitsev tuleb, oleksin kindlasti varem teinud ! 🙁 Armastan seda kooki ja aitähh retsepti eest ! 🙂
Jee! Super, et ikka lõpuks asja käsile võtsid 🙂 Nüüd saad veel teha.. 🙂
Oi kui hea kook. Ja see põhi maitses täpselt nagu “Keelekese” küpsis. Tegin teist kohe niisama näksimiseks. 🙂
Kui ma neid ääri ära lõikan, siis alati hea meelega söön ääred ära (eriti seepärast, et need on mõnusalt pruunistunud). Aga selle peale ei olegi tulnud, et lausa küpsist niimoodi teha.. 😛 Peaks proovima.. 😛
Ma poleks samuti selle peale tulnud, aga kuna vahustasin kogemata täidisesse käiva või suhkruga, siis ei jäänud mul (õnneks) mitte midagi muud üle… Keelekese küpsised on mu lemmikud, seega see äpardus oli kuldaväärt!
Sellised juhuslikud avastused on tõesti tihti kuldaväärt.. 🙂
Esimene peenemat sorti Olga tort tehtud 🙂 Tuli välja täitsa kenasti ja kõigile meeldis!
Super! Aitäh tagasiside eest 🙂
Vaatasin pikemat aega seda kooki aga tundus väga keeruline. Tegelikult nii keeruline ei olnudki aga väga maitsev oli küll.. Töökaaslased kiitisd kaa väga. 🙂
Keep up the good work! 🙂